Hoppa till innehållet
Neptunaktiva firar tillsammans efter en simtävling.
Föreningen sedan 1906

En klubb för hela livet i vatten

Sedan 1906 har Neptun samlat barn, vuxna, motionärer, elitaktiva, ledare och familjer i en gemenskap för hela livet i vatten.

Vision och verksamhetsidé

Vision

Neptun är den ledande simklubben inom svensk simidrott där alla ges möjligheter att växa och utvecklas som individer.

Verksamhetsidé

Simklubben Neptun erbjuder de allra bästa möjligheterna att genom lek, träning, tävling och motion utvecklas i vattenmiljö.
01

Simklubben Neptun är en klubb som:

  • Drivs framåt av medlemmarnas glädje och engagemang.
  • Välkomnar alla, oavsett nationalitet, etnisk bakgrund, religion, ålder, kön eller sexuell läggning, som vill utöva någon form av simidrott och/eller engagera sig i klubbens arbete.
  • Vilar på en demokratisk grund, med respekt för mänskliga rättigheter.
  • Bedriver samtliga av Svenska Simförbundet godkända simidrotter: konstsim, simhopp, simning och vattenpolo.
02

Simklubben Neptun har:

  • Idrottare som presterar toppresultat, så väl nationellt som internationellt.
  • Plats för de som vill förhöja livskvaliteten, motionera eller skapa socialt sammanhang genom simsport.
  • Kompetenta ledare, som ständigt utbildas och för vidare kompetens inom träningsmetodik, teknik, pedagogik och ledarskap.
  • Ett klart och tydligt varumärke som uppfattas positivt av simsverige, allmänheten, sponsorer och media samt av beslutsfattare i samhället och näringslivet.
  • En väl fungerande organisation med en god och stabil ekonomi

Vår
värdegrund

0 av 4

Passion

Grunden för ett engagemang i Neptun är lust, stolthet och glädje. Alla är välkomna att delta och ha roligt samt utvecklas utifrån egna förutsättningar.

Kamratskap

Tillsammans skapar vi – aktiva och deras familjer, anställda och ideella ledare – förutsättningarna för en trygg och utvecklande miljö och samhörighet. Neptuns klubbkänsla och kamratskap bygger på ömsesidig respekt, rent spel, öppenhet och ärlighet. Vi uppmuntrar och stödjer varandra i både framgång och motgång.

Kvalitet

Allt Neptun gör genomsyras av kvalitet och det finns en tydlig röd tråd i verksamhetens olika delar. Vi strävar efter att ha rätt kompetens och erfarenhet för att professionellt utföra varje uppgift, från simidrottsundervisning och organisation av verksamhet till träningsplanering och tävlingsarrangemang. Trygghet och säkerhet är en självklarhet.

Utveckling

I Neptun vågar vi utvärdera och prova nya idéer. Vi tar oss an framtidens möjligheter. Utbildning prioriteras och vi utvecklar och förbättrar ständigt vår verksamhet.

Mer än ett sekel i vattnets tjänst

Neptun har vuxit från en ny Stockholmsklubb till en av Sveriges största och mest framgångsrika simidrottsföreningar – med verksamhet genom hela livet.

1906

Simklubben Neptun bildas

Klubben grundas den 12 oktober och samlar tidigt flera av simidrottens discipliner.

1912

Olympisk framgång i Stockholm

Tor Henning blir en av de första stora Neptunprofilerna med OS-silver på hemmaplan.

1925

Gamla Neptunare stiftas

Sällskapet skapar en varaktig länk mellan generationer och börjar stötta moderklubben.

2006

Hundra år av simidrott

Klubbens första sekel dokumenteras i jubileumsboken Simklubben Neptun 100 år.

I dag

En klubb för fler

Neptun erbjuder simning, simhopp, konstsim, vattenpolo och öppet vatten – från siminlärning och motion till elit.

1960-talets världsstjärnor

Fem namn som satte Neptun på kartan

Jane Cederqvist, Ann-Christine Hagberg, Elisabeth Ljunggren, Karin Stenbäck och Per-Ola Lindberg hör till de Neptunare som nådde den internationella scenen.

Århundradets Neptunare

Therese Alshammar

Med 2 OS-silver, 9 VM-guld, 20 EM-guld och totalt 52 internationella mästerskapsmedaljer utsågs Therese Alshammar till Århundradets Neptunare inför 100-årsjubileet.

Fördjupa dig i historien

Jubileumsboken och dess rättelser samlas på vår lättskötta sida för föreningsdokument.

Historiskt material
Sedan 1925

Sällskapet Gamla Neptunare

Sällskapet främjar simidrott, stöttar moderklubben och värnar Neptuns vision och värdegrund. Medlemsavgifterna bidrar bland annat till stipendier för aktiva och ledare.

Bli en del av sällskapet

Medlemsavgiften är 300 kronor. Betala via plusgiro 19 58 07-3 eller Swish 123 550 98 49 och ange ditt namn i meddelandet.

Styrelse

René Tour, ordförande
Pelle Lindvall, kassör
Anna-Karin Alvén, sekreterare
Anders Berlin, Ann Johansson, Anneli Blomberg och Putte Kiippa, ledamöter

Utdelningar sedan 1987

Stipendiater genom åren

Sällskapet Gamla Neptunare uppmärksammar aktiva och ledare för förtjänstfulla insatser i klubben. Öppna ett år för att se mottagarna och välj sedan en person för att läsa den publicerade motiveringen där den finns.

20264 stipendiater · motiveringar finns
Isak Wallström BlomgrenVattenpolo · aktivLäs motivering

Motivering

Isak är en förebild både på träning och match. Hans ambition att bli bättre, både individuellt och som lagspelare, bidrar inte bara till hans egen utveckling utan stärker även laget som helhet. Han har hög närvaro, visar alltid en positiv inställning och ger sitt bästa i varje moment. Oavsett om det går med- eller motgång möter han situationen med samma goda attityd och respekt för både lagkamrater och ledare. Isaks engagemang och inställning gör honom till en mycket värdig mottagare av denna utmärkelse.

Lucas SterlingSimning · aktivLäs motivering

Motivering

Lucas är en förebild både på och utanför tävlingsarenan. Han är en mycket bra lagkamrat som alltid bidrar till en positiv stämning och ett starkt klimat i gruppen. Med sitt engagemang och sitt sätt att vara visar han vägen för de yngre, inte bara genom sina prestationer utan också genom sitt ansvarstagande och sin ödmjukhet. Lucas är noggrann i allt han gör och lämnar inget åt slumpen – vare sig det gäller träning, förberedelser eller tävling.

Under hösten har han visat fina resultat och tagit flertalet starka placeringar under SM, vilket är ett tydligt kvitto på hans hårda arbete och målmedvetenhet. Med sitt driv, sin laganda och sina sportsliga framgångar är Lucas Sterling en mycket värdig kandidat till detta stipendium.

Ludvig HeedSimhopp · verksamhetsansvarigLäs motivering

Motivering

Ludvig visar ett stort engagemang och en stark vilja att utvecklas inom simhoppet. Utöver sin anställning bidrar han med betydande ideella insatser för föreningen.

Han engagerar sig som både domare och tränare och ställer upp där behov finns – vid läger, resor, tävlingar och arrangemang. Oavsett uppdrag är han en pålitlig och ansvarstagande kraft som alltid vill lära sig mer och bidra till verksamhetens utveckling.

Hans ideella arbete är mycket värdefullt för föreningen.

Ida BjörkenstamKonstsim · ledareLäs motivering

Motivering

Ida har varit en ovärderlig tränare och ledare inom konstsim i mer än 20 år. Med ett ständigt leende på läpparna och en imponerande kompetens sprider hon både glädje, trygghet och kunskap till alla våra aktiva.

Ida är en naturlig ledargestalt – hon förenar tränare, aktiva och föräldrar på ett professionellt, inkluderande och inspirerande sätt. Hon har varit med från allra första början och har byggt upp den konstsimverksamhet som finns i dag. Utan hennes drivkraft, engagemang och passion hade SK Neptuns konstsim aldrig varit den framgångsrika och välfungerande verksamhet vi är i dag.

Ida skapar inte bara fantastiska idrottare, utan också en miljö där alla får växa, utvecklas och känna sig sedda. Ida Björkenstam är mer än en tränare – hon är hjärtat i vår konstsimfamilj. Därför är hon den självklara kandidaten till priset för bästa ledaren inom konstsim.

20254 stipendiater · motiveringar finns
Kleopatra VeroniKonstsim · ledareLäs motivering

Motivering

En tränare som alltid ställer upp och lyssnar samt förstår våra aktiva. En tränare som alltid utvecklas och utvecklar både våra andra tränare och våra aktiva. Hon arbetar konstant med att förbättra sporten samt att få våra aktiva att känna delaktighet och engagemang. Med stort engagemang och stor kunskap har hon tagit fram ett lag som vi hoppas ska kunna representera de europeiska mästerskapen i juniorkategorin.

En fantastisk person som alltid är glad och sprider sin glädje runt omkring sig – en klippa, helt enkelt.

Alva LendelSimhopp · ledareLäs motivering

Motivering

Alva är en engagerad och duktig simhoppstränare som gör ett outtröttligt arbete för föreningen. Hon jobbar med alla åldrar och ställer alltid upp, oavsett om det handlar om att träna nybörjare eller vara domare på USM. Hon har ett genuint engagemang i sin roll, hjälper alltid till vid kringaktiviteter och representerar tränare i SK Neptuns simhoppskommitté.

Kaspar LeeSimning · aktivLäs motivering

Motivering

Kaspar är en exceptionell simmare vars individuella utveckling i bassängen har varit imponerande. Han har redan representerat landslaget vid två tillfällen, vilket vittnar om både hans talang och dedikation till sporten.

Utöver sina sportsliga framgångar, där han under året har tagit flera medaljer – varav majoriteten guld på Sum-Sim – har Kaspar även utmärkt sig genom att vinna sitt första individuella JSM-guld i vintras. En särskild milstolpe var när han under detta lopp för första gången simmade under två minuter på 200 meter ryggsim – en prestation som bekräftar hans enorma potential.

Men Kaspar är inte bara en framstående idrottare; han är också en förebild inom träning, tävling och kamratskap. Han visar stort engagemang för klubbens verksamhet genom att ta hand om fler och fler medlemmar och se till att de känner sig välkomna. Hans respekt och sportsmannaanda märks inte bara inom klubben utan också bland konkurrenter i föreningar över hela Sverige.

Nyfiken på sin egen utveckling och hängiven till den verksamhet han deltar i kombinerar Kaspar målmedvetenhet med en ödmjuk inställning, vilket gör honom till en inspirationskälla för både yngre och äldre simmare.

Vi kan varmt rekommendera Kaspar som en ambitiös och driven idrottare, men framför allt som en fantastisk person både i och utanför bassängen.

Isak Wallström BlomgrenVattenpolo · aktivLäs motivering

Motivering

Isak är en förebild både på och utanför planen. Under två år i rad har han haft den högsta träningsnärvaron av alla spelare, vilket vittnar om hans starka engagemang, disciplin och vilja att ständigt utvecklas. Hans hårda arbete har också gett tydliga resultat – under denna säsong ökade han sitt antal gjorda mål med imponerande 67 procent, en prestation som direkt speglar hans dedikation till träning och utveckling.

Utöver sina individuella framgångar är Isak Wallström Blomgren en sann lagspelare. Han är alltid redo att anpassa sig, testa nya tekniker och lära sig för att bidra till lagets framgång. Även om nya metoder ibland innebär utmaningar leder hans mod och experimentlusta i slutändan till ett positivt nettoresultat, både för honom själv och för laget.

Med sin starka arbetsmoral, utvecklingsvilja och sitt lagfokus är Isak Wallström Blomgren en mycket värdig mottagare av detta stipendium.

20244 stipendiater · motiveringar finns
David MartinezKonstsim · aktivLäs motivering

Motivering

David är en fin lagkamrat med exemplarisk träningsnärvaro, en engagerad tränare och en förebild som vågar göra det han älskar. Han har övervunnit många hinder för att vara där han är i dag och banar väg för fler killar inom sporten. Vi är stolta över att han simmar hos oss.

Lovisa HeedSimhopp · ledareLäs motivering

Motivering

Lovisa är en engagerad och duktig simhoppstränare med stor bredd. Hon jobbar med alla åldrar, från våra yngsta aktiva inom barngymnastiken till våra vuxensimhoppare. Hon har en förmåga att ta fram det bästa i varje aktiv och få dem att våga, oavsett nivå. Genom sitt ledarskap, sin goda organisationsförmåga och sin ansvarskänsla är hon en stor tillgång för simhoppssektionen.

Hon har visat prov på att axla ansvaret för såväl lägerverksamhet som vår nystartade verksamhet, barngymnastik, på ett föredömligt sätt. Förutom sina egna träningsgrupper ställer hon ofta upp för tränare som behöver vikarie och hjälper alltid till vid kringaktiviteter. En sann Neptunare!

Sixten PhilipsonVattenpolo · aktiv och ledareLäs motivering

Motivering

Sixten är energisk och ställer upp, inte bara när det gäller vattenpolo utan även i simning där han hjälper till och engagerar sig i vår siminlärningsverksamhet och i klubbens evenemang. Inom vattenpolon är han en förebild för de yngre polospelarna. I sin roll som målvakt i elitserien ser han till att alla känner sig hemma i laget, är en viktig spelare för lagandan och missar aldrig en träning eller match.

Eryk DoSimning · ledareLäs motivering

Motivering

Eryk har en stark passion för utbildning och personlig utveckling, och han vill använda sina kunskaper och färdigheter för att hjälpa Neptun och simmarna att nå sina mål. Han är inte bara en utmärkt tränare, utan också en inspirerande förebild för andra. Han använder kraften i utbildning för att skapa välmående och framsteg, och hans entusiasm och motivation smittar av sig på alla.

20233 stipendiater · motiveringar finns
Elin GrähsSimning · ledareLäs motivering

Motivering

Elin är en entusiastisk och outtröttlig ledare som med sitt nyfikna och sprudlande engagemang har tagit sig an många utmaningar. Hon har visat en imponerande förmåga att arbeta med individer i många delar av vår verksamhet, bland annat i simskolan, med våra simtävlingsgrupper och med våra ideella funktionärer under våra simtävlingar. Med sin förmåga att engagera och motivera andra runt omkring sig har man aldrig en tråkig stund.

Hon är en oerhört värdefull resurs för oss och vi är tacksamma för hennes insatser och stolta över att utse Elin för detta stipendium.

Malte HaargaardVattenpolo · aktivLäs motivering

Motivering

Malte är en spelare som genom åren har varit en viktig del av laget. Under det senaste året har han vidareutvecklat sin roll som spelare och visat sig vara en framträdande ledare i vattnet. Han har utmärkt sig genom att utföra det hårda arbetet i försvarsspel, samtidigt som han har avgjort både nationella och internationella matcher i försvars- och anfallsspel. Tack Malte.

Jesper JonssonSimning · ledareLäs motivering

Motivering

Jesper visar ett gott ledarskap och bidrar i högsta grad till en stark utveckling i SumSim-grupperna. Han är en god förebild för både tränare och utövare, och hans omtanke om varje person leder till en fin trygghet och gemenskap. Jesper, som studerar tränarprogrammet på Gymnastik- och idrottshögskolan, har framtiden för sig – gärna i Neppan!

20225 stipendiater · motiveringar finns
Hjalmar MüllerSimning och vattenpolo · aktivLäs motivering

Motivering

En tvättäkta Neptunare. Hjalmar har varit med oss sedan barnsben och står på alla plan för vår värdegrund och namnet Neptun. Han har varit framstående inom simning, med medaljer på SUM-SIM, blivit uttagen till RIG – Riksidrottsgymnasiet – och konstant lyft sina lagkamrater på både träning och tävling. Han är även en stark lagspelare inom polon och bidrar där med hög kvalitet inom juniorlaget.

Lovisa HeedSimhopp · aktivLäs motivering

Motivering

En tjej med en vilja av stål – som ger allt på varje träning, visar stor empati för de yngre simhopparna och lämnar inget åt slumpen. En kämpe på och utanför simhoppshallen!

Viggo LundbergVattenpolo · aktivLäs motivering

Motivering

Viggo är en förebild för laget eftersom han alltid ger 100 procent och har hög närvaro. Han hjälper andra i laget under träningen utan att tränarna säger till honom. När andra småpratar under landuppvärmningen gör Viggo övningar, och hans träningsetik smittar av sig på laget. Därför tror vi att han förtjänar detta stipendium.

Amanda HanssonKonstsim · aktivLäs motivering

Motivering

Stipendiaten är inte bara en konstsimmare vars utveckling gått starkt framåt. Med ansvarskänsla och stort hjärta har Amanda även tagit sig an rollen som tränare för våra yngre aktiva. Hon har ett genuint engagemang i sin roll och ställer alltid upp för sina kollegor vid förhinder. Amanda är en förebild som visar att även när dagen ibland kan kännas tuff så finns det energi att både ge och få bland Neptuns konstsimmare.

Walter Forsberg MeinhartSimning · ledareLäs motivering

Motivering

En äkta eldsjäl som gör ett outtröttligt arbete för föreningen. Har ett finger med i det mesta och ställer alltid upp, oavsett om det handlar om att träna knattar eller arrangera ett SM. En duktig ledare som har framtiden för sig – gärna i Neppan!

2012–202138 utdelningar · namn och roller

2021

Stipendiet utgick.

2020

  • Marie Lindman – simning · ledare
  • Gustav Hökfelt – simning · aktiv

2019

  • Filippa Hamarén – simning · aktiv
  • Linus Augusten – simhopp · aktiv
  • Emilia Freund – konstsim · aktiv
  • Axel Küchler – vattenpolo · aktiv

2018

  • Isa Lundgren Sonnergren – simning · aktiv
  • Wiggo Frodhe – simning · aktiv
  • Oliver Rehn – simning · aktiv
  • Dexter Dalsgaard – simning · aktiv

2017

Stipendiet utgick.

2016

  • William Lulek – simning · aktiv
  • Alexandra Vartiainen – simning · aktiv
  • Kevin Thorvaldsson – simning · ledare
  • Antonio Lutula – simning · ledare

2015

  • Jaqueline Hippi – simning · aktiv
  • Elsa Åkesson – konstsim · aktiv
  • Marko Petrovic – vattenpolo · aktiv

2014

  • Laura Lajunen – simning · aktiv
  • Christine Ekman – simning · aktiv
  • Charlotte Myers – simning · aktiv
  • Niko Martikainen – simning · ledare
  • Sandra Freund – konstsim · aktiv

2013

  • Linnea Lindberg – simning · aktiv
  • Rebecca Mattsson – simning · aktiv
  • Jessica Ericsson – simning · aktiv
  • Gustav Hökfelt – simning · aktiv
  • Simon Sjödin – simning · aktiv
  • Lee Williams – simning · ledare
  • Katalin Barchy – konstsim · ledare
  • Malin Flygare – simhopp · ledare

2012

  • Roberto Prestinoni – simning
  • Freddie Tour – simning
  • Amanda Angermund – simning
  • Josefine Lindstedt – simning
  • Ludvig Djurberg – simning
  • Klara Döös – simning
  • Mikaela Pettersson – simning
  • Emma Eriksson – simning
2002–201140 utdelningar · namn och roller

2011

  • Elin Grahn – konstsim
  • Lovisa Börthas – konstsim
  • Ronny Axbergen – simhopp · ledare
  • Henrik Stivert – simhopp · ledare
  • Damlaget i vattenpolo

2010

  • Patric Ridell – simning · aktiv
  • Daniel Wiorek – simning · aktiv
  • Magnus Lundgren – simning · aktiv
  • Sophie Vellner – simning · ledare
  • Elin Sundqvist – simhopp · aktiv

2009

  • Simon Frank – simning · aktiv
  • Alexander Nyström – simning · aktiv
  • Josefin Blystedt – simning · ledare
  • Daniel Egana – simhopp · ledare
  • Carina Nässelius – simhopp · ledare
  • Maria Lund – simhopp · ledare

2008 OS-satsning · uttagna aktiva till OS i Beijing

  • Elina Eggers – simhopp
  • Therese Alshammar – simning
  • Simon Sjödin – simning
  • Christopher Wikström – simning
  • Petter Symne – simning
  • Jonas Andersson – simning

2007

  • Josefin Karlsson – simning · aktiv
  • Niklas Your – simning · aktiv
  • Charlotte Lindblom – simhopp · ledare

2006

  • Pontus Flodqvist – simning · aktiv
  • Sofi Mathsson – simning · aktiv
  • Johan Setterberg – simning · ledare
  • Stefano Prestinoni – simning · ledare

2005

  • Petter Stymne – simning · aktiv
  • Minna Ahonpää – simning · aktiv
  • Martina Andrén – simhopp
  • Jon Ivmark – simning · ledare
  • Niko Martikainen – simning · ledare

2004

  • Marcus Ahlström – simning · ledare

2003

  • Peter Edvardsson – simning · aktiv
  • Jonathan Dahlberg – simning · aktiv
  • Axel Pettersson – simning · aktiv
  • Katarina Tour – simning · aktiv

2002

  • Damlaget – vattenpolo
1987–200127 utdelningar · namn och roller

2001

  • Johan Norling – simning · aktiv
  • Tero Välimaa – simning · aktiv
  • Carolina Andersson – simhopp
  • Sebastian Källström – simhopp
  • Linda Teng – konstsim

2000

  • Emelie Österholm – simning · aktiv
  • Nils Zetterström – simning · aktiv
  • Erik Rosenqvist – simhopp · aktiv
  • Petra Ödqvist – simhopp · aktiv

1999

  • Mia Ydfors – simning
  • Frej Thulin – simhopp
  • Jenny Morsten – vattenpolo

1998

  • Sabina Marcus – simning
  • Stefano Prestinoni – simning
  • Maria Meckbach – simhopp

1997

  • Pernilla Marcus – simning
  • Ilia Mikhailov – simning
  • Jenny Granath – simning

1996

Uppgifter saknas.

1995

  • Suzanne Holm – simning · ledare
  • Hans Holm – simning · ledare

1994

  • Tommy Lindström – simning · ledare

1993

  • Therese Alshammar – simning · aktiv

1992

  • Bengt Nordenband – simhopp · ledare

1991

  • Gustav Johansson – simning

1990

Uppgifter saknas.

1989

  • Joakim Nyström – simning
  • Hasse Roosmark – simning

1988

Uppgifter saknas.

1987

  • Hasse Lunden – vattenpolo och simning

Aktiviteter och engagemang

Boka en aktivitet via medlemssystemet eller läs om hur du kan bidra som ledare, funktionär eller ideellt engagerad.