Justin Shields återvänder som tränare till Neptun!
Varmt välkommen tillbaka till Neptun, Justin Shields, hur känns det?
- Stort tack! Att återvända till Neptun känns underbart och spännande.
Du kliver in i Mästerskapsgruppen, för att jobba som coach sida vid sida med Kevin Speiner Thorvaldsson, vad ser du mest fram emot?
- Att få möjlighet att jobba sida vid sida med Kevin är otroligt spännande och något som lockar mig. Kevin sitter på en enorm mängd meriter och kunskap som tränare, vilket jag ser framemot att ta del av. Det jag mest ser fram emot är synergieffekter av vårt kommande samarbete och hur vi kommer att komplettera varandra på sikt. Vår energi och drivkraft i kombination med alla duktiga tränare i Neptun kommer att skapa en riktig härlig och motiverade träningsmiljö, som i sin tur kommer att fortsätta driva Neptun framåt!
Flera av simmarna har du tränat tidigare, då som ansvarig coach för Neptuns Sum-Simgrupp, vad tänker du om det?
- Det stämmer! Jag hade äran att träna många simmare under min förra tid i klubben. Under tiden som jag har varit borta har många av de simmarna hälsat på mig när vi träffats, till exempel på tävlingar. Jag har även följt deras sim-utveckling på avstånd och känt stor glädje för dem. Att nu även ha möjlighet att vara en del av, och till och med påverka, deras simning igen är jag väldigt tacksam för och ser fram emot!
Hur skulle du beskriva din tränarstil?
- Bra fråga! Min tränarstil är mycket inspirerad av min tid både som simmare men också som coach på universitet i USA. Jag försöker att inspirera, skapa en stark sammanhållning i laget och få simmarna att tro på sina förmågor. Mitt mål är alltid att skapa en så bra och motiverande träningsmiljö som möjligt. Lyckas tränaren med det vill simmarna komma tillbaka imorgon (bitti) och ge sitt ALLT igen och igen.
Sist, men inte minst - när börjar du?
- Måndagen efter Swim Open Stockholm, alltså den 17 april återvänder jag till Neptun med stor glädje!
Välkommen Justin!🔱